Vila EVA opravena, otevřena!

V nejbližších dnech bude dokončena oprava naší prvorepublikové vily EVA a přivítáme tak první návštěvníky. Po kompletní rekonstrukci Eva doslova omládla! Bude jistě zdobit Luhačovice a připomínat slávu období první republiky.

Eva je velmi pozoruhodná vila z 30. let, navržena a postavena významným zlínským architektem a stavitelem Viktorem Jandáskem pro zlínského investora JUDr. Foerstera v duchu poetického funkcionalismu. Vila Eva se vyznačuje charakteristickým stavitelským rukopisem a propracovaným technickým řešením. Nachází se v centru lázeňského města – na začátku ulice Bílá čtvrť nad Městskou plovárnou. Až do znárodnění v roce 1948 sloužila vila Eva jako lázeňská vila – penzion. Po roce 1948 byla znárodněna a pak v ní bydleli nájemníci, bohužel v majetku státu postupně chátrala až do roku 2015. Nyní mají vilu EVA v péči manželé Nesázalovi a bude provozně propojena s Boutique hotelem RADUN****.


Viktor Jandásek se dožil pouhých 51 let (1908 – 1959), přesto však je považován za – sice méně známého, ale – důležitého zlínského architekta a stavitele, který se zviditelnil nezaměnitelným architektonickým stylem i použitými materiály. Ke své profesi se Viktor dostal díky svému otci Josefovi, který byl také stavitelem (působil např. ve Vídni a v Krakově) a svou firmu provozoval v Přerově, odkud se po svatbě přestěhoval ke Zlínu. Viktor později otcovu firmu převzal a vedl ji (v době svého největšího rozmachu zaměstnával přes 200 zedníků) až do roku 1948, kdy mu ji komunisté znárodnili a vytvořili z ní součást Pozemních staveb Gottwaldov. Jandáskovou nejvýznamnější stavbou zůstává dodnes zlínský Trantírkův dům z roku 1940, ale známé jsou také jeho městské nájemní domy na třídě Tomáše Bati.