Jiskra, která léčila

Přednáška prof. Dr. Ing. Vladimíra Paty o prvorepublikových elektromasážních strojcích známých z filmu Postřižiny se uskuteční ve čtvrtek 9. 9. 2021 od 16:00 hodin v Boutique hotelu RADUN****.

Tady jsou ty léčivé jiskry, které dávají novou radost do života, novou životní odvahu. To je pro Tebe Maryško, pro Tvoje zdraví, pro Tvoje nervy,“ říkal herec Jiří Schmitzer jako Francin své Maryšce ve známé scéně ve filmu Postřižiny ještě před tím, než intimní chvilku s modře pulzujícím elektrizujícím masážním strojkem překazil strýc Pepin větou o podobnosti s panoptikem o pohlavní zdravovědě. A právě tento elektrizační masážní strojek, který znají diváci především díky Hrabalovým nesmrtelným Postřižinám, byl ve 30. letech v nabídce služeb pensionu RADUN, komfortního domu prvního řádu. Nejen o těchto zapomenutých zdravotních zařízeních ale také o životním stylu třicátých let minulého století bude vyprávět host současného Radunu ctěný prof. Vladimír Pata.

Vstup volný. 

Rezervace na emailu recepce@hotelradun.cz, nebo telefonicky +420 577 103 692. Bližší informace rádi předají majitelé Jana a Marek Nesázalovi.

O prof. Dr. Ing. Vladimíru Patovi

Na technologické fakultě UTB ve Zlíně působí na Ústavu výrobního inženýrství. Studentům se snaží předat svou celoživotní lásku ke statistice a metrologii. Kromě výuky se věnuje vymýšlení nových metod a postupů měření. A ve volném čase jezdí na Chopperu, opravuje historické metrologické přístroje, sbírá logaritmická pravítka a také rád cestuje po historických místech a památkách.

Říká o sobě
„Jako dítě jsem chtěl být nejprve popelářem a potom řidičem tanku (z důvodu propagandistického filmu „Čtyři z tanku a pes“). Maminka ze mě chtěla mít učitele hudby. Naštěstí ani jedna z těchto věcí nevyšla. Tatínek mě přivedl k matematice a později, při studiu na vysoké škole, jsem se pod vedením charizmatického profesora nadchl pro statistiku a metrologii. Ovlivnila mě celá řada vynikajících vědců, kteří mě neodehnali, ale naopak mi na zvídavé otázky odpověděli. Dnes mohu své znalosti předat všem, kteří jsou ochotni je přijmout. A proto učím rád.“