Jaroslav Dušek: „Neostýchejte se jít vlastní osobitou cestou.“

Náš dlouholetý host, tvůrce benefičních představení Čtyři dohody a Pátá dohoda, herec Jaroslav Dušek se v rozhovoru pro Luhačovické Noviny rozpovídal o své energii, o výchově a prozradil, v čem ho Luhačovice inspirovaly. A protože Jaroslav Dušek se v květnu chystá opět do Luhačovic s představením LÍHEŇ (neděle 26. 5. v 19:30 hod.), rozhodli jsme se tu pro vás rozhovor znovu připomenout.

Vaše pořady jsou vyprodané, předáváte lidem neskutečnou energii, jak Vy sám energii dobíjíte?

Energie proudí všemi směry i oboustranně, takže mě to nijak nevyčerpává. To, co dělám, miluji, takže si to užívám. Občas jsem rád také sám, nejlépe někde v přírodě, abych si mohl věci utřídit a uspořádat.

Mezi Vaše témata patří i děti a celkově dětství a výchova. V poslední době stoupá u dětí agresivita… čím si myslíte, že to může být?

Myslím, že agresivita stoupá vždy tam, kde chybí smysluplný láskyplný život v harmonickém prostředí. Většinou je výrazem nespokojenosti nebo pocitu ohrožení. Děti jsou jakýmsi citlivým senzorem světa dospělých. Jako ten ptáček v kleci, který signalizuje nedostatek kyslíku. Pokud roste počet dětských sebevražd nebo sebepoškozování, tedy agresivitu otáčejí vůči sobě samým, měli bychom zpozornět a ptát se, jakou přítomnost a jakou vizi budoucnosti jim nabízíme. A co jim předáváme z minulosti.

Máte nějaký návod na to, jak se vyvarovat zásadním chybám ve výchově?

Nevlastním žádný takový návod. Navrhuji vzájemné naslouchání a doporučuji pozornou jemnou komunikaci. Řešení by mělo být objevováno společně.

Je něco, co Vás dokáže v životě naštvat, tzv. „zvednout ze židle“?

To poznám vždy až v tu danou chvíli. Obecně nemám moc rád účelovou manipulaci a jednání z pozice domnělé nadřazenosti.

Jakou literaturu čtete?

Všelijakou. Momentálně třeba od Ivana Andrjuščenka TAJRAGA 1 a 2. Průběžně Genové klíče. Na stole na mě čeká celý štos rozmanitých knih, které mi lidé posílají nebo doporučují. Mám rád knihy od Ramthy, od Davida Hawkinse, od Anick de Souzenelle, od Neila Douglas-Klotze, od Victora Sancheze. Občas čtu různé scénáře, básně, je to všehochuť. Nahlas jsem zjara četl audioknihu Sokratova obhajoba, která zrovna vychází. Velice doporučuji. Zajímavá paralela k současnosti.

Jak vnímáte Luhačovice, inspirovaly Vás v něčem?

Velice se mi líbila socha Ježíše Krista, které zmizel kříž, takže vypadá s rozpaženýma rukama jako letící. Viděl jsem ji v té stromové aleji, kterou zvolna sestupujete od pramene Aloisky. To byla velká inspirace. Zdalipak tam pořád je? Musím se příště podívat.

Co byste vzkázal lidem / obyvatelům Luhačovic?

Milujte se a množte se – ve všech možných významech těchto slov. Neostýchejte se jít vlastní osobitou cestou. Ty hlavní silnice jsou už značně vyježděné. Budiž vám velkou inspiraci kniha od André Sterna A do školy jsem nikdy nechodil, která právě vychází. Je to skvost.

LÍHEŇ / Jaroslav Dušek, Ondřej Smeykal a Petr Nikl

Ne, 26. 5. 2024 19:30 hod., Kinosál Elektra

Výtvarník Petr Nikl se věnuje originální světelné projekci, kdy za použití autorských malířských technik a originálních pohyblivých objektů nechává rozehrát na projekčním plátně neopakovatelné fantaskní příběhy tvarů a barev.

Hudebník Ondřej Smeykal doprovází obraz svým novým pojetím hry na australské didgeridoo, které se proměnilo v jakýsi organický syntezátor, jež může znít zcela futuriticky i organicky. To vše doplňuje archaickým zvukem gongů…

Herec Jaroslav Dušek, nepravidelně pravidelný host Líhně dodává večeru další rozměr, slovně a pohybem rozehrává další fantaskní dimenze večera.

VSTUPENKY